سه شنبه , ۱ اسفند ۱۳۹۶
سرخط خبرها
خانه / دانشگاه / جهت‌گیری پژوهش‌های حوزه سلول‌های بنیادی در آینده چگونه خواهد بود؟

جهت‌گیری پژوهش‌های حوزه سلول‌های بنیادی در آینده چگونه خواهد بود؟

نتایج تحقیق پژوهشگران پژوهشگاه رویان نشان داد آینده تحقیقات در زمینه سلول‌های بنیادی به پزشکی بازساختی و درمان بیماری‌ها به خصوص سرطان تمرکز خواهد داشت.

به گزارش ایسنا، سلول‌های بنیادی، با توجه به پتانسیل بالای تقسیم و تمایز، دامنه گسترده‌ای از کاربردهای درمانی را در آینده امکان پذیر خواهند کرد. همیشه این پرسش مطرح بوده است که در آینده جهت‌گیری پژوهش‌های این حوزه چگونه خواهد بود؟ 

به منظور پاسخ به این سوال، دکتر سامانی، دکتر توتونچی و همکارانشان در پژوهشگاه رویان، پژوهشی را طراحی کردند که طی آن از طریق پرسش‌نامه نظر ۱۵۰ پژوهشگر حوزه سلول‌های بنیادی شاغل در پژوهشگاه رویان در خصوص آینده پژوهشی این شاخه از دانش اخذ شد. پرسش‌ها بر اساس مقالات بین‌المللی طراحی و نتایج با روش‌های آماری مناسب بررسی شدند.

از میان ۱۵۰ پرسش‌نامه توزیع شده به ۱۳۸ عدد به طور کامل پاسخ داده شده بود که در بررسی نهایی مورد استفاده قرار گرفت. بیشتر شرکت کنندگان خانم (حدود ۶۰ درصد) و میانگین سنی شرکت‌کنندگان حدود ۳۱ سال بود.

نتایج این پژوهش که در نشریه بین‌المللی یاخته (Cell Journal) به چاپ رسید، نشان داد: از نظر شرکت کنندگان در این پژوهش، بودجه مهمترین چالش پژوهش در حوزه سلول‌های بنیادی است، ۷۹درصد اعتقاد داشتند که لازم است دولت به این پژوهش‌ها بودجه اختصاص دهد و ۷۷ درصد معتقد بودند خیرین می‌توانند در این حوزه ورود کنند و “خیرین پژوهش” می‌توانند نقش موثری در موفقیت‌های درمانی این شاخه از علم ایفا کنند.

۹۳ درصد از پرسش شوندگان معتقد بودند که هدف اصلی از پژوهش در شاخه سلول‌های بنیادی ارتقای سطح سلامت جامعه است.

۵۷ درصد از پژوهشگران، سلول‌های بندناف و سلول‌های بنیادی بالغ را مناسبترین رده‌های سلولی برای استفاده در پژوهش‌های درمانی می‌دانستند. همچنین از نظر بیشتر پرسش‌شوندگان پژوهش در زمینه سرطان باید در اولویت قرار می‌گرفت.

نتایج این پژوهش نشان داد: آینده تحقیقات در زمینه سلول‌های بنیادی به پزشکی بازساختی و درمان بیماری‌ها به خصوص سرطان تمرکز خواهد داشت.


لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

حل تشریحی نمونه سوالات پیام نور